Halı Rehberi


Neden Duvardan Duvara Halı?DUVARDAN DUVARA Halı, diğer zemin döşemelerine kıyasla daha fazlasını sunar. Halı hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelir. Yeni nesil halılar kalite ve renk çeşitliliği ile beraber sağlıklı, konforlu, güvenli ve kolay temizlenir. Evinizi rahat ve sıcak bir yuvaya dönüştürür.
Isı ve ses yalıtımı sağlayarak bulunduğunuz ortamı sıcak, paranızı bankada tutar.
Havadaki tozu azaltarak daha sağlıklı hava solumanızı sağlar.
Kaymayı ve kazaları önler, omurga ve eklem dostudur.
Döşemesi kolay ve hızlıdır.Hangi Halı?Halı Türleri

BUKLE (LOOP): Halı tüyü halkalar halinde dokunur ve öylece bırakılır. Halkaları(bukleleri) kalın olanlara “berber bukle” denir.Standart bukle halılar genellikle en düşük kaliteli ürünler olarak görülürler. Bununla birlikte, evinizin lüks görünüme ihtiyacı olmayan ve yüksek dayanıklılık gerektiren bölümlerinde kullanılabilirler. Özellikle merdiven basamaklarına çok uygundur.
RÖLYEF (CUT&LOOP): Yüksek kesik hav (saxony) hakim dokusu ile, düşük bukle hav adacıkları kontrast oluşturarak farklı desenler yaratırlar. Oldukça modern ve iddialı bir görünüme sahiptirler. Yatak odaları ve salonlar için idealdirler.
VELUR (VELOURS): Daha ince ve genellikle tek kat iplikten çok sık olarak dokunur. Kadifemsi ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Genellikle havlar kısa olduğundan bakımı çok kolaydır. Evinizin her yerine kullanılabilir. Çocuk odaları için idealdir.

SAKSONİ (SAXONY): Halı havı (tüyleri) önce halka şeklinde dokunup ,daha sonra kesilerek dik hale getirilir. Düzgün ve lüks bir yüzeye sahiptir. Türkiye’de en çok karşılaşacağımız ve en çok kullanılan halı dokusudur. Oldukça dayanıklıdır. Evinizin her yerinde kullanabilirsiniz.
FRİZE (TWİST-FRİEZE): Saksoni türü halılar gibi havlar önce halka şeklinde oluşturup sonra kesilirler. Ancak, havlar çok az bir seviyede hafifçe bükülerek halı yüzeyi pürüzlü bir hale getirilir. Buradaki temel amaç ayak izlerini gizlemektir. Oldukça yüksek sıklıkta üretilen bu halılar, yüksek trafik seviyesine uygundur. Genellikle salon ve oturma odalarında kullanılır.
SHAG PİLE (FRİEZE-SHAG PİLE): Yukarıdaki frize halılar ile aynı şekilde dokunur. Ancak tüyler çok fazla bükülerek kıvırcık bir hava verilir.Ayrıca, daha gevşek dokunarak daha yumuşak bir doku elde edilir. Son yıllarda dünyadaki en popüler halı dokularından birisi haline gelmiştir.Halı Bakım RehberiVAKUMLA (ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE İLE) TEMİZLİK

Vakumlama, halıyı matlaştıran kirleri temizler.
Güçlü bir emme sistemine sahip ve dövücü barları ile halıyı fırçalayarak kirleri gevşeten vakum makineleri seçin.
Vakum torba ve filtrelerini düzenli olarak degiştirin.
LEKELERİ HEMEN TEMİZLEYİN
Hiç beklemeden sıvıları, bir kağıt havlu ile, hemen ve havluya sıvı gelinceye kadar emdiriniz, kesinlikle ovmayınız.
Hiç beklemeden katıları ve katı-sıvı karışımları bir kaşık veya keskin olmayan bir bıçak yardımıyla kaldırınız.

PROFESYONEL TEMİZLİK

Kendi kendinize temizliyor olsanızda, 12-18 ay arasında halınızı mutlaka bir profesyonel temizlik firmasına temizlettiriniz.
Açık renkteki halılar için bu süreyi biraz daha kısaltınız.
Profesyonel temizlik metodlarının arasına şunlar girer: Buhar temizliği (sıcak su püskürtme-emme), emici tampon ile temizlik, döner şampuanlama, kuru toz ile temizlemek.
OVALAMADAN TEMİZLEYİNİZ!

LEKE TEMİZLEME REHBERİLekelenmeyi önleme şansınız vardır. Aşağıdaki genel leke temizlik rehberini kullanarak şanssız durumlarda halınıza müdahale edebilirsiniz.

BÜTÜN KATI VE SIVI DÖKÜNTÜLER İÇİN TEMEL TEMİZLİK AŞAMALARI
1- Bir havlu yardımıyla sıvıları, bir kaşık yardımıyla da katı-sıvı karışımlarını mümkün olduğu kadar temizleyiniz.
2- Dökülen yerin üzerine havluyu bastırarak (tamponlayarak) kalan nemi alınız, kesinlikle ovmayınız. Yumuşak bir şekilde temiz havluyu lekenin üzerine bastırarak nemi alınız. Ovalayarak silmek, halı yüzeyini bozar ve lekenin halıya daha fazla nüfuz etmesine neden olur.
3- Ilık su (kesinlikle sıcak olmamalı) uygulayarak, havluya leke gelmeyinceye kadar tamponlama yoluyla (kesinlikle ovmadan) temizleyiniz.
4- Eğer hala leke çıkmadıysa, 1/4 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanını bir bardak ılık suya karıştırarak bir deterjan solüsyonu hazırlayınız. Eğer deterjanı çok koyarsanız, halınızdan çıkarmak zor olabilir.
5- Deterjan solüsyonunu uygulayarak 5 dakika bekleyip, temiz ılık su ile durulayınız. Bütün deterjan çıkıncaya kadar tekrarlayınız. Aksi takdirde burası tekrar toz kapacaktır.
6- Kağıt havlu tabakalarını, dökülen alanın üzerine nemi emmesi için koyunuz. Leke yapmayacak cam veya seramik gibi malzemeler ile kağıt havlu üzerine ağırlık koyunuz ve bir gece boyunca bekletiniz.
7- Halı kuruduğunda, halı tüylerini eski haline getirmek için vakumlayınız.
8- Hala lekeyi görüyorsanız, 3'ten 7'ye kadar olan aşamaları tekrarlayınız. Çünkü leke halıya derinlemesine nüfuz edip geri geliyor olabilir veya bir profesyonel temizlik şirketine danışınız.
Yüksek teknoloji ile üretilen halılarda bile %100 oranında lekelenmeme riski bulunmamaktadır. Lekelere karşı müdahale ne kadar hızlı olursa, halının leke tutma miktarı o kadar azalır.


HALINIZI KORUMAK İÇİN ÖNLEMLERHalınızı bilinçli kullandığınızda, halınız size uzun yıllar konforlu ve sağlıklı bir ortam yaratacaktır. Aşağıda, halınızı korumak ve ömrünü azaltan faktörleri minimize etmek için birkaç öneri sunulmuştur.
- Döküntülere anında müdahale ediniz.
- Trafik yürüme yönlerini aralıklarla değiştirin. Mobilya yerlerini değiştirmek yoluyla trafik yönünü degiştirerek, trafiğin halı üzerinde eşit dağılmasına yardım ediniz.
- Dış kapıların dışına ve içine paspas koyarak ayakkabı ile gelen kirleri önleyiniz.
- Ağır mobilyaların ayaklarına plastik koruyucu takınız. Aralıklarla yer değiştirerek halı yüzeyini dinlendiriniz.
- Yüksek nem ve ısı, duvardan duvara halının dalgalanmasına (katlanma) neden olabilir. Bir profesyonel döşeme ustası çağırarak halınızı yeniden gerdiriniz.
- Solmayı önlemek için halınızı direkt olarak güneş ışığında uzun süre tutmayınız. Aralıklarla, güneşlik veya panjurları kapatınız. Güneş ışığına uzun süre maruz kalacak mekanlarda açık renkte halılar seçiniz.
- Sigara ve diğer yanıklardan zarar görmüş tüyleri tıraşlayınız. Kuru temizleme çözücüsü gibi sabunsuz bir temizleyici ile tamponlayınız (bastırarak ve emdirerek temizleyiniz). Temizleyicinin halının rengini çıkarıp çıkarmadığını, önceden görünmeyen bir alanda test ediniz.

ÖNEMLİ NOT:
Bu leke temizleme rehberindeki bilgiler, halı kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu rehber, halı temizliği konusunda eğitilmiş kişilerin, kendi takdirleri ve riskleri altında kullanımı amacıyla hazırlanmıştır. ŞİMŞEK YER KAPLAMALARI SANAYİ ve TİCARET A.Ş. beklenen sonuçlara ulaşılacağını garanti etmez ve hiçbir sorumluluk taşımaz. Bu rehberde sunulan bilgiler bir kullanım lisansı ya da herhangi bir halı temizlik metodu ya da halı temizlik firmasını kapsayan herhangi bir patenti ihlal etme amacı taşımamaktadır.